Co zaliczamy do metali żelaznych?
Metale żelazna znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, przede wszystkim doceniana jest ich wytrzymałość i elastyczność, a dodatkowo dzięki właśnie dodatkowi żelaza są one magnetyczne i reagują na ładunek elektryczny. Ich właściwości sprawiają, że są one chętnie wykorzystywane w wielu projektach i w produkcji. Do metali żelaznych zaliczamy m.in. stal i żeliwo. Co je wyróżnia i czemu są tak popularne?
Co wiemy o metalach żelaznych?
Przede wszystkim metale żelazne to stopy metali, w których składzie znajduje się właśnie żelazo. Szereg zalet takiego materiału sprawia, że jest on chętnie przyjmowany w skupach metali i poddawany recyklingowi. W przetwórstwie jest on powszechnie wykorzystywany ze względu na swoje właściwości. Jeśli więc mamy elementy stalowe, żelazne lub żeliwne, to z pewnością warto oddać je do recyklingu, nie tylko ze względu na wartość, ale również ochronę środowiska. Zasadę tę powinny stosować przede wszystkim duże zakłady.
Metalom żelaznym przypisuje się wysoką wytrzymałość, wręcz długowieczność oraz sprężystość, dzięki czemu można z nich wykonywać chociażby ogrodzenia, czy inne elementy, które będą narażone na działanie warunków atmosferycznych. Sprężystość to łatwiejsze formowanie, natomiast wytrzymałość sprawia, że elementy wykonane z takiego metalu doskonale spełniają powierzone im zadania latami.
A co z metalami nieżelaznymi?
Z kolei metale nieżelazne to tzw. metale kolorowe, które również mogą być poddawane recyklingowi i przyjmowane w skupie. Najprościej rzecz ujmując tutaj mamy do czynienia z takimi metalami i ich stopami, w których nie ma domieszki żelaza. Zalicza się do nich miedź wraz z jej stopami, aluminium, glin, ołów, tytan, a nawet srebro i złoto. W ich wypadku mamy do czynienia z charakterystycznym połyskiem powierzchni. Dodatkowo warto zauważyć, że są one dobrymi przewodnikami cieplnymi i są wykorzystywane w wielu dziedzinach. W zależności od konkretnego materiału spotkamy się jednak z pewnością ze zdecydowanie mniejszą wytrzymałością niż w przypadku żelaza i jego stopów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie do ich ponownego, skutecznego wykorzystania.