Zachęcamy do lektury!
Jakie niebezpieczne substancje znajdują sie w starych akumulatorach?
Stan środowiska od lat jest przedmiotem troski ze strony wielu organizacji pozarządowych. Coraz częściej na sprawy związane z ochroną przyrody i klimatu zwracają uwagę także władze poszczególnych krajów oraz struktury państwowe. Jednym z rozwiązań, które dają największe szanse na zminimalizowanie niekorzystnego wypływu naszej cywilizacji na los planety, jest stawianie na recykling. By było to możliwe, niezbędny będzie odzysk różnego rodzaju surowców. Jedną z dziedzin, gdzie działania takie są najbardziej rozbudowane, jest skup metalu. W Wielkopolsce odzyskiwaniem metali żelaznych i kolorowych, a także makulatury i tworzyw sztucznych zajmuje się firma R.R.Metall. Wśród pozyskiwanych wyrobów, które stanowią duże niebezpieczeństwo dla ekosystemu, są też akumulatory. Przekonajmy się, dlaczego są one tak groźne i sprawdźmy, jak się je zagospodarowuje.
Jak przygotować złom przed oddaniem na skup, aby jak najwięcej na nim zarobić?
Recykling materiałów polegający na odzyskaniu ich z powstających odpadów i ponowne wykorzystanie do wytworzenia nowych produktów jest najlepszym sposobem na zredukowanie wpływu wywieranego przez gospodarkę i przemysł na stan planety. Dzieje się tak, gdyż dzięki procesom tego rodzaju zmniejsza się ilość wytwarzanych zanieczyszczeń i różnego typu pozostałości, które muszą być zutylizowane. Przekłada się to również na zużycie tak kluczowych dla środowiska zasobów jak energia i woda. Plusem będzie powstrzymanie degradacji obszarów, na których występują rudy metali. Żeby takie podejście było możliwe i opłacalne, konieczny będzie jednak prowadzony na dużą skalę skup złomu. W Środzie Wielkopolskiej firmą zajmującą się tego rodzaju biznesem jest R.R.Metall. Przekonajmy się, jakie metale mogą być oddane do skupu i sprawdźmy, co wpływa na ich cenę.
Gdzie można zutylizować matriały poufne?
Obowiązkiem każdej firmy jest zadbanie o właściwą utylizację wytwarzanych w niej odpadów. W praktyce oznacza to zwykle przekazywanie wszelkiego rodzaju pozostałości poprodukcyjnych podmiotowi, który ma uprawnienia do ich odbioru i zagospodarowania, w większości przypadków przez skierowanie do recyklingu. Taki sposób postępowania będzie właściwy np. dla elementów stalowych, które są dostarczane do skupu metali żelaznych. W Środzie Wielkopolskiej działalnością tego rodzaju zajmuje się firma R.R. Metall. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych materiałów trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy zostaną one potraktowane właściwie. Dotyczy to m.in. różnego rodzaju dokumentacji zawierającej dane poufne lub wrażliwe, w tym dane osobowe. W takich sytuacjach przed skierowaniem do utylizacji należy zadbać o prawidłowe ich zniszczenie.
Jak przygotować papier do oddania na skup makulatury?
Ponowne wykorzystanie surowców jest opłacalne finansowo, ponieważ ich przetworzenie będzie tańsze niż pozyskanie metodami tradycyjnymi. Wiąże się też z niższym zużyciem energii i wody, przyczyniając się do ograniczenia presji wywieranej na środowisko. Zwykle recykling jest jednak kojarzony głównie ze zbieraniem aluminium, miedzi czy skupem metali żelaznych. W Środzie Wielkopolskiej odbiorem tych surowców zajmuje się firma R.R. Metal. Specjalizuje się ona również w skupowaniu i zagospodarowaniu tworzyw sztucznych oraz makulatury. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o przygotowaniu makulatury przed dostarczeniem do skupu oraz sprawdźmy, w jaki sposób jest ona przetwarzana.
Na czym polega przerób tworzyw sztucznych?
Tworzywa sztuczne są materiałami używanymi powszechnie do wytwarzania wielu wyrobów przemysłowych, ale także ogromnej ilości produktów codziennego użytku od ubrań po opakowania. Ceni się je za ich wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, małą masę oraz stosunkowo prostą obróbkę, pozwalającą na swobodne kształtowanie gotowych przedmiotów. Plusem jest wysoka estetyka takich materiałów, ich przystępna cena i duża dostępność, a także podatność na recykling. Skup tworzyw sztucznych daje możliwość łatwego przetworzenia zużytych rzeczy na surowce do dalszej produkcji. Przekonaj się, z jakich technologii się przy tym korzysta i które z materiałów nadają się do tego najlepiej.
Jakie tworzywa sztuczne nadają się do recyklingu?
Tworzywa sztuczne to materiały, które cieszą się ogromną popularnością z uwagi na swoją wytrzymałość, niewielką masę, możliwość barwienia, a także stosunkowo prostą technologię formowania i korzystną cenę. Ze względu na swoją powszechność konieczne stało się jednak poddawanie ich recyklingowi pozwalającemu na zmniejszenie ilości nieulegających rozkładowi pozostałości zrobionych z plastiku przedmiotów. Za sprawą odpowiednich rozwiązań stał się on dziś opłacalny podobnie jak skup złomu. W Środzie Wielkopolskiej zajmuje się nim firma R.R. Metall.
Jakie surowce można pozyskać ze starego akumulatora?
Większość elementów z wykorzystaniem metali żelaznych i nieżelaznych jest poddawana recyklingowi i przekazywana po odpowiedniej obróbce do ponownego użycia. Dzięki różnym technologiom odzysk materiałów może być prowadzony także w przypadku rozmaitych części samochodowych, w tym potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska np. akumulatorów. Ze względu na obecność cennych surowców bardzo często da się je, korzystnie odsprzedać w skupie złomu. W Środzie Wielkopolskiej działalnością tego rodzaju zajmuje się firma R.R. Metall. Przekonajmy się, co da się odzyskać z akumulatorów i sprawdźmy, jak się to robi.
Korzyści płynące z recyklingu metali kolorowych
Recykling metali jest prowadzony od dawna ze względu na swoją opłacalność, a także związane z nim korzyści dla środowiska naturalnego. Zanim metale będą przekazane do ponownego wykorzystania, muszą jednak zostać pozyskane. Działalnością tego rodzaju zajmują się firmy wyspecjalizowane w skupie złomu. W Środzie Wielkopolskiej w branży zagospodarowywania surowców wtórnych najlepsze oferty zakupu i sprzedaży metali żelaznych oraz kolorowych przedstawia R.R. Metall. Przekonajmy się, co zalicza się do kategorii metali kolorowych i sprawdźmy, dlaczego ich sprzedaż zbycie dobrym rozwiązaniem.
Czy ołów nadaje się do przetworzenia?
Każdego dnia na świecie wytwarzana jest ogromna ilość odpadów. Niektóre z nich są łatwo biodegradowalne, a inne muszą podlegać skomplikowanym procesom, które nadają im "drugie życie". Istnieją także takie odpady, które, choć mogą zostać ponownie wykorzystane, stanowią prawdziwe zagrożenie, ponieważ zawierają szkodliwe substancje. Dobrym przykładem są zużyte akumulatory, z których można pozyskać m.in. cenny ołów. Jak to możliwe? I co zrobić z niesprawnymi akumulatorami, tak aby przestały być zagrożeniem, a przeciwnie - stały się przydatne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Zużyte kable jako kopalnia skarbów
Wymiana instalacji, drobny remont lub po prostu chęć pozbycia się materiałów, które składowaliśmy, bo "mogą się jeszcze przydać" - wszystko to powoduje, że mamy do czynienia z różnego typu odpadami. Jednym z najczęstszych produktów ubocznych są kable, określane przez fachowców jako "kopalnia skarbów". Dlaczego mogą one być tak cenne? I jaki jest poprawny sposób ich recyklingu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.