Korzyści płynące z recyklingu metali kolorowych
Recykling metali jest prowadzony od dawna ze względu na swoją opłacalność, a także związane z nim korzyści dla środowiska naturalnego. Zanim metale będą przekazane do ponownego wykorzystania, muszą jednak zostać pozyskane. Działalnością tego rodzaju zajmują się firmy wyspecjalizowane w skupie złomu. W Środzie Wielkopolskiej w branży zagospodarowywania surowców wtórnych najlepsze oferty zakupu i sprzedaży metali żelaznych oraz kolorowych przedstawia R.R. Metall. Przekonajmy się, co zalicza się do kategorii metali kolorowych i sprawdźmy, dlaczego ich sprzedaż zbycie dobrym rozwiązaniem.
Czym są metale kolorowe i co się do nich zalicza?
Metale kolorowe to stopy, które nie zawierają domieszki żelaza. W tej kategorii znajdują się metale lekkie, takie jak np. aluminium i magnez, a także metale ciężkie, wśród których najistotniejszym i wykorzystywanym na największą skalę okazują się miedź, ołów, cynk i cyna, lecz także nikiel, kobalt czy kadm. Do metali kolorowych ciężkich zalicza się też metale szlachetne, w tym platynę i pallad. Metale kolorowe to także stopy. Ich dominującym składnikiem jest aluminium albo miedź. W tym drugim przypadku możemy wyróżnić mosiądz, a więc stop, w którym najważniejszym dodatkiem do miedzi jest cynk, oraz brązy, gdzie metalami stopowymi mogą być np. mangan, beryl, aluminium, cyna lub ołów.
Dlaczego recykling metali kolorowych jest opłacalny?
Większość metali występuje w przyrodzie w postaci rud. Ich wydobycie jest kosztowne i kłopotliwe, a także bardzo obciążające dla środowiska naturalnego podobnie jak późniejszy transport i przetwarzanie, wymagające zużycia dużych ilości energii i wody oraz powodujące znaczną emisję dwutlenku węgla. W przypadku przetopu niezbędne nakłady są mniejsze, a koszty finansowe i środowiskowe niższe.