Gdzie można zutylizować matriały poufne?
Obowiązkiem każdej firmy jest zadbanie o właściwą utylizację wytwarzanych w niej odpadów. W praktyce oznacza to zwykle przekazywanie wszelkiego rodzaju pozostałości poprodukcyjnych podmiotowi, który ma uprawnienia do ich odbioru i zagospodarowania, w większości przypadków przez skierowanie do recyklingu. Taki sposób postępowania będzie właściwy np. dla elementów stalowych, które są dostarczane do skupu metali żelaznych. W Środzie Wielkopolskiej działalnością tego rodzaju zajmuje się firma R.R. Metall. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych materiałów trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy zostaną one potraktowane właściwie. Dotyczy to m.in. różnego rodzaju dokumentacji zawierającej dane poufne lub wrażliwe, w tym dane osobowe. W takich sytuacjach przed skierowaniem do utylizacji należy zadbać o prawidłowe ich zniszczenie.
Jak utylizuje się dokumenty poufne?
Dokumenty zawierające dane poufne muszą być zniszczone w sposób, który uniemożliwi ich odtworzenie lub odczytanie. W przypadku informacji w postaci elektronicznej bądź papierowej stosowane są zwykle rozwiązania opisane w normie DIN 66399, według której rozdrabnia się materiał na skrawki o wielkości odpowiedniej dla wagi danych, jakie zawiera. Te, które są zaliczane do mniej istotnych niszczy się przy użyciu urządzeń odpowiadających poziomowi P-1, pozwalającemu na uzyskanie ścinków o szerokości poniżej 12 mm i wielkości powierzchni mniejszej niż 2000 mm2. Jeżeli informacje mają najwyższą wagę, stosowany jest poziom P-7, przy którym ścinki osiągają szerokość poniżej 1 mm i powierzchnię sięgającą co najwyżej 5 mm2.
Od czego zależy sposób utylizacji dokumentów?
Sposób niszczenia dokumentacji jest uzależniony od jej zawartości oraz obowiązujących w danym przypadku przepisów. W grę może wchodzić tu dyrektywa o RODO, ale także ustawy o ochronie informacji niejawnych, narodowym zasobie archiwalnym albo ochronie danych osobowych.