Zużyte kable jako kopalnia skarbów
Wymiana instalacji, drobny remont lub po prostu chęć pozbycia się materiałów, które składowaliśmy, bo "mogą się jeszcze przydać" - wszystko to powoduje, że mamy do czynienia z różnego typu odpadami. Jednym z najczęstszych produktów ubocznych są kable, określane przez fachowców jako "kopalnia skarbów". Dlaczego mogą one być tak cenne? I jaki jest poprawny sposób ich recyklingu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Dlaczego zużyte kable są jak kopalnia skarbów?
Zużyte kable mogą wydawać się zupełnie nieprzydatne. Dla wprawnego oka są jednak bardzo cenne - pod plastikową powłoką skrywają bowiem wiele "tajemnic" i "skarbów". Co to oznacza w praktyce? Oprócz wspomnianego ogumienia wykonywanego na bazie tworzyw sztucznych kable składają się także z cennych materiałów, które można odpowiednio wykorzystać. Do najważniejszych surowców należy miedź i aluminium, czyli materiały, które można z łatwością odzyskać i wykorzystać ponownie - w czasie recyklingu ich właściwości nie ulegają pogorszeniu.
Jakiego rodzaju kable stanowią "kopalnię skarbów"? Tak naprawdę chodzi o niemal każdy rodzaj przewodów. Na szczególną uwagę zasługują jednak kable wykorzystywane w sprzętach domowych RTV i AGD, w sprzęcie komputerowym, a także w instalacjach elektrycznych, elektronicznych i teleinformatycznych. Cennym źródłem miedzi są szczególnie kable instalacyjne, stosowane przy budowie instalacji elektrycznych w obiektach mieszkalnych i przemysłowych (przewody elektryczne stosowane do zasilania gniazdek czy źródeł światła, ale również przedłużacze i kable zasilające).
Co zrobić z zużytymi kablami?
Jak prawidłowo pozbyć się kabli, które zalegają w naszym otoczeniu? Należy pamiętać, że materiałów tych nie można umieszczać w standardowych pojemnikach, nawet tych dedykowanych na tzw. odpady zmieszane. Właściwa metoda polega na oddaniu ich do profesjonalnego punktu, który posiada odpowiednie uprawnienia i możliwości technologiczne. Dzięki temu zyskujemy pewność, że surowce zostaną ponownie wykorzystane, a wszelkie pozostałe odpady nie będą stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. Co więcej, odzyskamy część pieniędzy i zasilimy domowy budżet.
Jak działają punkty odbioru odpadów? Poszczególne kroki zależą przede wszystkim od rodzaju kabli, a także od tego, jakie było ich zastosowanie. Mówiąc ogólnie proces polega jednak na oddzieleniu wnętrza kabla od gumowej izolacji. Następnie wartościowy materiał rozdrabniany jest na mniejsze części i poddawany recyklingowi, by potem możliwe było jego ponowne wykorzystanie.