Czym jest złom wsadowy?
Skupy złomu od wielu lat cieszą się dużą popularnością w Polsce. Najczęściej można na nich spotkać złom stalowy. Ten dzieli się jeszcze na wsadowy i niewsadowy. Parametrem, według którego wyróżnia się złom wsadowy, jest możliwość bezpośredniego, ponownego wykorzystania. Chodzi przede wszystkim o zastosowanie jako wsad w piecach hutniczych. W przeciwieństwie do złomu niewsadowego nie trzeba go poddawać wcześniejszej obróbce termicznej, mechanicznej oraz oczyszczaniu. Jest to spowodowane tym, że złom wsadowy charakteryzuje się określonymi przez normy parametrami chemicznymi i fizycznymi.
Nasz skup złomu zajmuje się odbiorem i przygotowaniem do dalszej obróbki stalowych materiałów. Złom wsadowy podzielony jest na 17 różnych klas, które określają przede wszystkim jego rozmiar, masę oraz procentową zawartość zanieczyszczeń. Zazwyczaj występuje w następujących formach:
- taśmy,
- blachy,
- druty,
- pręty,
- rury,
- skrzepy,
- liny.
Dlaczego warto korzystać z usług skupu złomu?
Skorzystanie ze skupu złomu jest świetnym sposobem na pozbycie się zbędnych produktów z domu. Często metalowe sprzęty zalegają w gospodarstwie przez długie lata, nie tylko zajmując cenną przestrzeń, ale również powodując bałagan. Oddanie złomu na skup jest okazją do uporządkowania niepotrzebnych przedmiotów, na przykład dekoracji, części samochodowych lub pozostałości po remoncie.
Oddanie złomu na skup, mimo upływu lat, nadal jest opłacalne. Nawet lekkie, aluminiowe puszki w dużych ilościach mogą skutecznie podreperować domowy budżet. Największy zarobek można uzyskać po oddaniu złomu nadającego się do recyklingu, na przykład wsadowego, a także elementów z brązu lub mosiądzu.
Ciekawym pomysłem jest również sprzedaż makulatury. Dzięki skupom złomu można przyczynić się do ochrony środowiska. Wiele produktów, takich jak akumulatory lub elektronika może wydzielać do otoczenia niebezpieczne dla ludzi, roślin i zwierząt substancje. Oddanie złomu na skup zmniejsza ilość odpadów w środowisku i pozwala na ponowne wykorzystanie niektórych surowców. Najlepszym przykładem jest złom wsadowy i makulatura.