Jak przebiega segregacja odpadów?
Proces segregacji w zależności od miejsca może przebiegać różnie. W zależności od tego, czy gmina dysponuje śmieciarkami, które posiadają osobne przegrody lub przeznaczone są do odbioru konkretnych rodzajów opadów, są one przewożone w tej samej formie, w jakiej pozostawili je w pojemnikach mieszkańcy. Następnie są one przekazywane do podmiotów zajmujących się dalszą częścią procesu segregacji, czyli recyklerów.
Recykling elementów metalowych
Skupy odpadów w łańcuchu segregacji odpadów mają status recyklerów, czyli firm odpowiadających za przetwarzanie danego materiału. Odpady metalowe są najpierw sprawdzane pod kątem czystości i w razie potrzeby poddawane obróbce mechanicznej bądź chemicznej, mającej zmienić poziom zanieczyszczenia tak, aby był zgodny z obowiązującymi normami. W taki sposób uzyskuje się metal mogący być przekazany do stopu.
Przetwarzanie odpadów
W przypadku odpadów plastikowych, szklanych lub makulatury proces przetwarzania może przebiegać inaczej. Jeśli podlega mu plastik i inne tworzywa sztuczne efektem recyklingu jest granulat, a w przypadku makulatury masa celulozowa. Na sortowni odpadów są one osobno ważone, opisywane i umieszczane na taśmie, a proces sortowania zorientowany jest na to, aby jak najmniej odpadów trafiło na składowisko. Stąd ważne jest, aby nie mieszać odpadów - np. odpady organiczne nie występowały razem z papierowymi, ponieważ w wielu przypadkach uniemożliwia to ich recykling.
Proces ponownego wykorzystania i dystrybucji
Ostatnie etapy tego procesu to produkcja nowych przedmiotów z uzyskanych surowców oraz ich dystrybucja. Są wśród nich np. przedmioty szklane, których materiał bardzo łatwo poddaje się przetopieniu i przetworzeniu. Dotyczy to także makulatura, która służy do wytwarzania książek, artykułów papierniczych czy kosmetycznych. Proces ten niesie wiele korzyści zarówno dla przemysłu, ale także dla nas, jako użytkowników środowiska naturalnego.