Sposoby przetwarzania kabli i przewodów
Kable i przewody stanowią znaczną część odpadów. Podczas ich produkcji wykorzystuje się wiele różnorodnych materiałów, w tym bardzo wartościowych surowców wtórnych, w tym przede wszystkim miedź czy aluminium. Zarówno z powodów ekonomicznych, jak i ekologicznych dąży się do tego, aby jak najwięcej kabli i przewodów po zakończonym okresie eksploatacji zostało ponownie przetworzonych. Jest to doskonała sposobność ku temu, aby z pozyskanych surowców ponownie wyprodukować wyroby o doskonałych parametrach użytkowych, często zbliżonych do pierwotnych. W jaki sposób utylizowane są kable i przewody? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego artykułu.
Najważniejsze etapy przetwarzania kabli i przewodów
W naszym skupie złomu przyjmujemy metale żelazne i kolorowe, w tym odpady takie jak kable i przewody, które stanowią doskonały materiał do recyklingu z powodu wartościowych surowców wtórnych. Każdy taki przewód, który dostarczony jest na złom, w kolejnym etapie trafia do specjalistycznego zakładu, w którym odbywa się utylizacja. Tam poddawany jest wstępnej selekcji, podczas której wyodrębniane są surowce użyte do jego produkcji. Oprócz tego oceniany jest wizualnie, głównie pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń. Jeśli zanieczyszczenia zostaną stwierdzone, niezbędne jest późniejsze odpowiednie przygotowanie surowca wtórnego do utylizacji.
W zakładach recyklingu przetwarzane są różnego rodzaju przewody i kable, dlatego też późniejsza ich obróbka na linii technologicznej zależy od konkretnej specyfiki odpadów. Przykładowo, kable o dużym przekroju muszą być poddane początkowemu rozdrobnieniu.
Po stosownym przygotowaniu można przejść do etapu wyodrębniania wartościowych surowców wtórnych. Jest to proces złożony, gdyż miedź czy aluminium w przewodach najczęściej występuje z domieszką innych materiałów, np. innych metali, tworzyw sztucznych itp. Podczas utylizacji należy się pozbyć wszelkich takich domieszek w celu uzyskania czystych surowców wtórnych — a więc miedzi lub aluminium.
Kiedy te czynności są już zrealizowane, kable i przewody poddawane są rozdrobnieniu w specjalistycznym młynie, co pozwala na uzyskanie produktu w formie granulatu, który trafia na stół separacyjny. Tam miedź i aluminium są ostatecznie oddzielane i kierowane do ponownego przetworzenia w ramach recyklingu.
Recykling kabli i przewodów jest bardzo ważny zarówno z punktu widzenia ekologicznego, jak i ekonomicznego. Warto więc zabiegać o to, aby tego rodzaju odpady trafiały najpierw na skup złomu, a następnie do zakładów specjalizujących się w ich utylizacji.